Pracownie
Pracownia kulinarna
Instruktor – Małgorzata Wajda
Uczestnicy – Ernest, Katarzyna, Krystyna, Teodor, Wilhelmina.
Do głównych zadań pracowni należy kształtowanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania oraz uzyskania maksymalnej niezależności życiowej Uczestników. Z pomocą instruktora uczestnicy realizują zadania, poprzez naukę przyrządzania posiłków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem kuchennym, sprzątania po posiłkach i robienie prostych zakupów. Praca w tej pracowni ma szczególny charakter, gdyż cel musi być zrealizowany tego samego dnia, w wyznaczonym momencie – co wymaga przystosowywania się do realiów czasowych.
Uczestnicy w ramach zajęć w pracowni kulinarnej mają możliwość poznania i przygotowania się do wszelkich prac, wykonywanych na co dzień w domu. Są to: planowanie i zakup artykułów żywnościowych, przygotowanie posiłków, nakrywanie do stołów, sprzątanie, pranie, prasowanie. Nabycie przez podopiecznych umiejętności praktycznych pozwala im na prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu oraz rozwija ich funkcje manualne.
Zajęcia kulinarne wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników, wzmacniają ich poczucie własnej wartości oraz wiarę we własne możliwości. Uczą odpowiedzialności i zaradności życiowej oraz rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy. Podczas zajęć w pracowni realizowany jest trening funkcjonowania w życiu codziennym, w tym : trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening finansowy i trening higieniczny. Prowadzone z uczestnikami treningi rozwijają cierpliwość, samodzielność i wytrwałość oraz kształtują cechy pożądane w relacjach społecznych, takie jak współpraca i odpowiedzialność.
Pracownia artystyczno techniczna
Instruktor – Anna Leginowicz
Uczestnicy – Ania, Teresa, Klaudia, Wojciech, Krzysztof.
W ramach zajęć w pracowni artystyczno technicznej uczestnicy warsztatu pod kierunkiem instruktora uczą się kształtowania i utrwalania wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych i technicznych.
Do zakresu działań pracowni artystyczno technicznej należy:
– praca różnymi technikami plastycznymi ( akwarele, farby olejne, akrylowe, kredki ołówkowe, pastelowe itp).
-wykonywanie prac ręcznych (szydełkowanie, wyszywanie, robótki na drutach).
-prace techniczne (kartki okolicznościowe ozdoby z różnych materiałów, prace z bibuły).
-kształtowanie twórczości własnej, procesów poznawczych tj. wyobraźnia, uwaga, pamięć, spostrzeżenie, uczucia, emocje.
Pracownia tkacka
Instruktor – Joanna Kluz
Uczestnicy – Kamila, Marysia, Józek, Eryk, Stanisław.
Uczestnicy objęci są indywidualną i grupową terapią zajęciową oraz rehabilitacją społeczno zawodową mającą na celu wszechstronny rozwój, poprawę kondycji psychicznej i fizycznej. Prowadzona terapia uczy samodzielności i zaradności potrzebnej w życiu codziennym. Poprzez pracę o charakterze artystycznym uczestnicy rozwijają swoja kreatywność, wyobraźnię, uczą się dokładności, staranności, i wytrwałości w dążeniu do celu.
W Pracowni Tkackiej staramy się wykonywać tradycyjne prace tkackie z wykorzystaniem wełny, włóczki, sznurków, sizalu, rafii. Uczymy się również różnych technik plastycznych, dziewiarskich, krawieckich. Nabyte umiejętności wykorzystujemy do tworzenia wielu pięknych prac takich jak obrazy, serwetki szydełkowe, czapki, szaliki, poduszki, torby, zabawki z filcu, malujemy i ozdabiamy butelki i pudełka. Wykonujemy ozdoby okolicznościowe, pisanki, stroiki świąteczne oraz kartki na różne okazje.
Pracownia multimedialna
Instruktor – Dominika Staszewska
Uczestnicy – Helena, Bernadeta, Edward, Albert, Grzegorz.
W naszej pracowni:
– doskonalimy umiejętności w zakresu programu Office
– redagujemy kronikę, tworzymy kalendarze oraz śpiewniki
– tworzymy pokazy slajdów z wycieczek oraz imprez okolicznościowych
– wykonujemy zdjęcia na wszelkich spotkaniach, imprezach okolicznościowych
– tworzymy listy obecności
– redagujemy krótkie notatki tekstowe
– przygotowujemy ścieżki muzyczne na przedstawienia
– prowadzimy stronę warsztatów na portalu społecznościowym Facebook
– obsługujemy urządzenia biurowe tj. drukarki , skaner, kserokopiarkę.
Wszystkie te zajęcia rozwijają procesy myślowe, uczą koncentracji, cierpliwości oraz dokładności.
Pracownia plastyczna
Instruktor – Monika Rudna
Uczestnicy – Wiesława, Joanna, Barbara, Ewelina i Michał.
Podstawowym zadaniem terapii zajęciowej w pracowni plastycznej jest maksymalna poprawa sprawności psychicznej i fizycznej uczestników , rehabilitacja społeczno – zawodowa, jak również terapia pracą i sztuką. Zajęcia w pracowni prowadzone są indywidualnie i grupowo przy zastosowaniu różnych technik plastycznych (rysunek, malarstwo, małe formy rzeźbiarskie, wypalanie w drewnie, plastyko terapia, decoupage…)
Zajęcia plastyczne mają na celu:
-rozwijanie ekspresji twórczej uczestników,
– możliwość wyrażania swoich uczuć za pomocą różnych technik plastycznych,
– doskonalenie zdolności manualnych, rozwijanie wyobraźni i samodzielności twórczej,
– opanowanie terminologii i charakterystyki tworzyw wykorzystywanych w pracy,
– podwyższenie samooceny.
Pracownia krawiecka
Instruktor – Izabela Lechowicz
Uczestnicy – Elżbieta, Karolina, Grzegorz, Krystian, Radosław.
Głównym celem funkcjonowania pracowni jest stworzenie optymalnych warunków terapii i rehabilitacji społeczno-zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Specyfika pracy naszej pracowni odnosi się do pozyskania umiejętności posługiwania się narzędziami krawieckimi; od tych najprostszych- igły i nici, do skomplikowanych i profesjonalnych- maszyna do szycia i tworzenia rozmaitych prac z dziedziny krawiectwa i pokrewnych.
Uczestnicy tworzą małe i wielkie arcydzieła, w zasadzie od początku do końca własnoręcznie. Tworzymy prace okolicznościowe, urzeczywistniamy fantastyczne pomysły i realizujemy indywidualne, niepowtarzalne zamówienia.
Szyjemy, wyszywamy, doszywamy, przerabiamy, łączymy rozmaite formy i materiały. Tworzymy biżuterię, ozdoby, aranżacje.
Serdecznie zapraszamy osoby niepełnosprawne, które mają chęć „potańczyć z Igłą i Nitką”.
Pracownia stolarska
Instruktor – Tomasz Papciak
Uczestnicy – Stanisław, Paweł, Krzysztof, Krystian, Jarosław.
Pracownia Stolarska istnieje od 15 lat. Realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej opartej na nauce podstawowej obróbki drewna. Uczestnicy mają możliwość nauki obsługiwania narzędzi i elektronarzędzi stolarskich. W pracowni wykonywane są ramy do obrazów, elementy dekoracyjne i użytkowe oraz półprodukty drewniane, które wykańczane są w innych pracowniach.
Poprzez dobór odpowiedniej techniki i narzędzi pracy dajemy naszym uczestnikom możliwość rozwoju nie tylko zdolności i umiejętności stolarskich ale także artystycznych
Pracownia rehabilitacyjna
Instruktor – Matylda Matusik
Uczestnicy – Barbara, Agata, Natalia, Anna, Jolanta.
Pracownia Rehabilitacyjna jest „najmłodszą” pracownią WTZ. Powstała 1 lutego 2019 r. Realizujemy zadania w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej i ruchowej. W naszej pracowni mieści się również Gabinet Pielęgniarski.
Wykonujemy prace rękodzielnicze, a także prowadzimy warsztatową kawiarenkę „Mocca”.
Do Pracowni Rehabilitacyjnej uczęszcza pięciu uczestników. Mają oni możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań, a także poznawania nowych technik i narzędzi rękodzielniczych.
Pracownia gospodarstwa – domowego
Instruktor – Ewa Żurowska-Cybuch
Uczestnicy – Barbara, Halina, Miłosz, Robert, Władysław.
Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni i kreatywności, pobudzanie zdolności manualnych, cierpliwości, analitycznego myślenia, koncentracji i pracy zespołowej.
Zajmujemy się wykonywaniem różnorodnych prac artystycznych wykorzystując i eksponując mocne strony, wzmacniając wiarę we własne siły.
Wykonujemy piękne obrazy różnymi technikami, szkatułki, serwetki szydełkowe, dekoracje szydełkowe, czapki na drutach.
Znakiem rozpoznawczym pracowni są anioły wykonane różnymi technikami.
Dekorujemy elementy ze sklejki wykonane w Pracowni Stolarskiej zdobiące dom i otoczenie.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji
Telefon
13 471 18 37
biuro@wtzustrzykidolne.pl
kierownik@wtzustrzykidolne.pl
wtz.ustrzykidolne@op.pl
iod@wtzustrzykidolne.pl
Adres
UL. GOMBROWICZA 37
38-700 USTRZYKI DOLNE
“Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.”
Phil Bosmans, belgijski pisarz i duchowny katolicki